Güncel

Agos, Baron Seropyan’ı uğurladı!

H. Merkezi: Bugün 80 yaşında hayatını kaybeden Agos Gazetesi’nin kurucuları arasında yer alan ve Ermenice sayfa editörü Sarkis Seropyan, ailesi ve dostları tarafından Şişli Ermeni mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı.

Seropyan’ın ailesi ve dostları, Seropyan’ı hüzünle uğurladı. Cenaze törenine HDP İl Eşbaşkanı Ayşe Erdem ve HDP Parti Meclisi üyesi Garop Aylan da katıldı.

Seropyan için ilk olarak Surp Vartanants Kilisesi’nde dini tören gerçekleştirildi. Törende konuşan Başrahip Aret Anuşyan, Seropyan’ın cesaretine dikkat çeken bir konuşma yaptı. Anuşyan, Seropyan’ın ardından “Merhametli gözleri vardı, birilerine sevimli görünmek adına hayat çizgisini değiştirmedi. Böyle bir insanı tanıdığımız için mutluyuz, ancak üzgünüz böyle bir insandan mahrum kaldığımız için” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Seropyan’ın cenazesi Agos Gazetesi eski binası önüne götürüldü. Binaya Ermenice ve Türkçe “Güle güle Barok Seropyan” yazılı pankart ile Seropyan’ın fotoğrafı asıldı. Seropyan’ın cenazesi burada sevenleri tarafından alkışlarla karşılandı.

Agos Genel Yayın Yönetmeni Yetvart Danzikyan burada yaptığı konuşmada, Seropyan’ın Agos’un henüz kuruluş aşamasından bugüne kadar geçen süre boyunca bütün emeği ile yer aldığını ifade etti. Danzikyan, “Daha yapacak çok işimiz vardı, seni çok özleyeceğiz” diye konuştu.

Agos Gazetesi editörlerinden Pakrat Estukyan da Seropyan’ın çok büyük bir iz bıraktığını belirtti, iyi bir gazeteci olduğunu söyledi. “Sarkis ağabey bir devrimcilik önderi ve örneğiydi” diye konuşan Estukyan, “O bu kapıdan gelen herkesi kucakladı” dedi. Estukyan, Seropyan’ı devrimci duygularla uğurladıklarını ifade etti.

Eski Agos önünde yapılan anmanın ardından Seropyan’ın cenazesi Şişli Ermeni Mezarlığı’na toprağa verildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu