Emek

Adore işçilerinin direnişi kazanımla sonuçlandı!

H. Merkezi: DİSK’e bağlı Limter-İş Sendikası’na üye oldukları için işten atılan ve 39 gündür direnişte olan Adore işçileri tüm haklarını kazandı. İşçilerin alacaklarının bugün ödenmesi beklenirken, direniş de sona erecek.

Direniş çadırında 15 gündür süresiz dönüşümsüz açlık grevi yapan Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı, görüşmeye ilişkin konuştu.

İşçilere 16 maaş tutarında sendikal tazminat, ihbar ve kıdem tazminatları, yol ve mesai ücretleri ile direnişte geçen günlerin karşılığında ücret ödenecek.

Saygılı, ödemenin bugün yapılmasının beklendiğini belirterek, “Ödeme yapıldıktan sonra direniş sona erecek” dedi. 39 gündür devam eden direnişe dikkat çeken Saygılı, “Direnişle kazanılacağını bir kez daha gösterdik” diye konuştu.

İşten çıkartılan işçiler, Adore Oyuncakları’nın Caddebostan’daki satış mağazasının önünde çadır açarak direnişe başlarken, Saygılı da süresiz dönüşümsüz açlık grevine başlamış, işçiler de birer günlük açlık grevleri ile direnişe katılmıştı.

Adore direnişi, Tuzla tersaneler bölgesinde iş cinayetleri ve sendikal hak gasplarına karşı grev ve direnişler örgütleyen Limter-İş Sendikası’nın tersane iş kolu dışındaki ilk direnişi oldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu