Güncel

Abdocan davası başladı!

Gezi direnişi sırasında Antakya’da polisin attığı gaz bombası ile öldürülen Abdullah Cömert davasına bugün Balıkesir’de devam ediliyor.

Dava nedeniyle adliye çevresi polis tarafından abluka altına alındı. Abdullah Cömert için adalet istemek üzere Balıkesir’e gelenler adliye önünde toplandı.

Mahkeme başkanının talimatıyla duruşma salonunun olduğu kata Cömert ailesi ve avukatlar dışında kimse alınmadı.

Mahkeme, avukatların duruşma salonunda bilgisayarlarını açmalarına izin vermemesi üzerine avukatlardan bazıları, “Bizi sorguyu yapamaz duruma getiriyorsunuz” diyerek duruşma salonunu terk etti.

Daha önce alınan tanık ifadelerinin okunacağı duruşmaya, sanık polis Ahmet Kuş SEGBİS sistemi ile katıldı.

Sanık polis, “Ara sokaklara dağılanlara emirle atış yaptık. 3 Haziran’ı hatırlamam imkânsız. İnsanın kafasına 1-2 metreden gaz fişeği çarptığında ne olacağını, öldürüp öldürmeyeceğini ben bilemem” şeklinde savunma yaptı.

Davada olay gününe dair görüntüler izlenirken, anne Cömert fenalaşarak salondan ayrıldı.

Görüntülere ilişkin sanık polis Kuş ise, “Sürekli toplumsal müdahalelerde bulunduğumuzdan detayı hatırlamıyorum” diye konuştu.

Cömert ailesinin avukatı Hatice San, “Kalabalığı dağıtmak için arkasına gaz atıyorduk demişsiniz. Kalabalık yok” dedi. Avukat Can, gaz bombalarının 45 derecelik açı ile atılmadığını, eğer öyle olsaydı Cömert’in ölmeyeceğini söyledi. Can, “Hedef göstererek atılıyorsa bu kasten öldürmektir” diye konuştu.

Sanık polis Kuş’un ifadelerinin ardından davaya ara verildi.

Antakya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava “güvenlik” gerekçesiyle Balıkesir’e alınmıştı.

Sanık polis Kuş hakkında “olası kasıtla insan öldürme” suçlamasıyla 20 yıldan 25 yıla kadar hapsi isteniyor.

Duruşma 2 ve 3 Nisan günlerinde de devam edecek.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu