GüncelManşet

30 Ekim’in bilançosu: 122 gözaltı, onlarca yaralı

Diyarbakır, Şırnak, Mardin, Batman, İstanbul, Erzurum ve İzmir’de PKK’li ve PAJK’lı tutsakların açlık grevlerine destek vermek ve açlık grevinde olan tutsakların taleplerinin kabul edilmesi için sokağa çıkan onbinlerce kişiye polisin müdahalesiyle başlayan çatışmalarda, onlarca kişi yaralanırken, 122 kişi gözaltına alındı, 7 kişi ise tutuklandı.

DİYARBAKIR

DTK ve BDP tarafından PKK’li ve PAJK’lı tutsakların başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevlerine destek amacıyla “Topyekûn Direniş” çağrısı nedeniyle dün sabah saatlerinden itibaren Diyarbakır’da onbinlerce kişi tutsakların taleplerinin kabul edilmesi için sokağa çıktı. Gösterilere, polisler tarafından sert şekilde müdahale edilmesi nedeniyle Diyarbakır’da biri ağır olmak üzere onlarca kişi yaralanırken, 56 kişi ise gözaltına alındı. Gözaltına alınan 56 kişinin Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemleri sürüyor.

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde çıkan olaylarda 4’ü çocuk 19 kişi gözaltına alındı. İlçe Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifadelerinden sonra Bismil Cumhuriyet Savcılığı’na çıkarılan 19 kişiden 11 kişi serbest bırakılırken, 7 kişi ise tutuklama talebiyle Bismil Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. İfadeleri alınan 7 kişi tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

Bismil’deki olaylarda polis tarafından yüzünün ve ayağına aldığı darp alması sonucu ağır yaralanan ve tedavi edilmediği belirtilen Gürgin Aksu’nun da tutuklananlar arasında olduğu öğrenildi. Tutuklanan diğer 6 kişinin isimleri ise şunlar; Mehmet Çerçel, Latif Kandemir, Metin İpek, Mehmet Özdemir, Mehmet Demir ve Salhattin Saruhan.

BATMAN

27 Ekim’de BDP Batman İl Örgütü tarafından yapılan miting sonrası polisin kitleye müdahalesiyle çıkan olaylarda gözaltına alınan 7 kişiden 5’i emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakılırken 2 çocuk ise savcılığa sevk edilmişti. Batman Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edilen 2 çocuğun alınan ifadelerinin ardından dün serbest bırakıldığı belirtildi. Batman’da dün çıkan olaylarda gözaltına alınan 6 kişi ise, Batman Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

ŞIRNAK

Şırnak merkez ve ilçelerinde dün sabah saatlerinden itibaren başlayan olaylarda Şırnak’ta 11, Cizre ilçesinde biri ağır 4 kişi, Silopi’de 3 kişi olmak üzere 18 kişi yaralanırken, birçok kişinin ise gözaltına alınma korkusuyla hastaneye gitmedikleri öğrenildi. Cizre ilçesinde 18 yaşındaki Ali Gezer isimli yurttaş başına gaz bombası isabet etmesi sonucu ağır yaralandı. Gezer’in gece saatlerinde Batman Bölge Hastanesi’ne kaldırıldığı ve sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi. İdil ilçesinde gözaltına alınan 4 kişinin ise İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu öğrenildi.

MARDİN

Mardin’in Dargeçit ilçesinde çıkan olaylarda 2 kişi hafif şekilde yaralanırken, Nusaybin ilçesinde ise 4 kişinin yaralandığı öğrenildi. Olayların en yoğun yaşandığı Kızıltepe ilçesinde ise, biri ağır 2 kişi yaralanırken, yaklaşık 15 kişi ise gözaltına alındı. Gözaltına alınanların İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutulduğu öğrenildi.

İSTANBUL

Dün Okmeydanı’nda Sibel Yalçın Parkı’nda kurulan açlık grevi çadırından Sütlüce’deki AKP İl Başkanlığı’na yürümek isteyen yüzlerce yurttaşa polisin sert müdahalesi sonucu 50’ye yakın yurttaş polisin attığı gaz bombaları, tazyikli su ve ırkçı grupların saldırısından dolayı yaralandı. Yaralılar arasında başlarına gaz bombası kapsülü isabet eden 2 yurttaş ameliyata alındı. Yaralıların çoğunun da gözaltına alındığı öğrenildi. Gözaltında en az 11 kişinin bulunduğu ve bir kısmının İstanbul Adliyesi’ne sevk edildiği belirtildi.

HAKKARİ

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde dün yaşanan olaylarda 2 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan ve isimleri öğrenilemeyen 2 kişi İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutuluyor.

ERZURUM

Cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Erzurum’un Karayazı ilçesinde yapılan basın açıklaması sırasında polisin müdahalesi üzerine çıkan olaylar sırasında gözaltına alınan 6 kişi halen Karayazı İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutuyor.

İZMİR

İzmir’de BDP Karabağlar İlçe Örgütü tarafından süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde bulunan PKK’li ve PAJK’lı tutsaklara destek amacıyla Pazartesi günü Kahveler Semti’nde açılan açlık grevi çadırına polisin müdahalesi sonucu gözaltına alınan 22 kişi, emniyetteki işlemlerinin ardından Bayraklı Adliyesi’ne sevk edildi. 22 kişinin savcılıktaki ifade işlemleri sürüyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu