GüncelManşet

2 DHKC militanı çatışmada yaşamını yitirdi

İstanbul: Berkin Elvan soruşturmasına bakan savcı Mehmet Selim Kirazı, Çağlayan Adliyesinde rehin alma eylemine yönelik polis operasonunda 2 DHKC militanı katledildi.

Berkin Elvan’ın katillerinin açıklanmasını talep eden devrimcilerin, 20.25’te düzenlenen polis operasyonuna silahla karşılık vermesi sonucunda yaşanan çatışmada 2 DHKC militanı katledilirken savcının da ağır yaralı bir şekilde götürüldüğü hastanede yaşamını yitirdiği iddia edildi.

Hastane doktorlarının basına verdiği bilgilere göre ise, savcı hastaneye getirildiğinde yaşamını yitirmişti.

Çağlayan Adliyesinin 6. katında bulunan odaya düzenlenen operasyonda görgü tanıkları, çatışmadan önce şiddetli patlama sesleri duyduklarını ardından silahlı çatışma yaşandığını belirtti.

Çatışmada yaşamını yitiren devrimcilerin İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrencisi, 1991 Zonguldak doğumlu Şafak Yayla Çağlayan ile 1987 Ardahan doğumlu Bahtiyar Doğruyol olduğu açıklandı.

Yaşanan katliama ilişkin bir açıklama yapan Başbakan Ahmed Davudoğlu şöyle konuştu: “Olayı haber alır almaz kriz yönetimine geçtik. İlgili birimlerle konuya müdahil olundu. Verilen talimat iki boyutluydu. Bunlardan biri Savcı’nın zarar görmemesi için her türlü çalışmanın yapılması, diğeri de olumsuz bir durumda olaya müdahale olunması… 6 saate kadar her türlü çaba gösterilmiş; ancak bu çabalar bir avukatın arabulucu olduğu sırada içeriden gelen silah sesinin gelmesi sebebi ile güvenlik güçlerimiz operasyona başlamış ve Savcı ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştır. Savcı Kiraz’ın az önce hayatını kaybettiği de öğrenilmiştir…Adalet saraylarında özel güvenliğin emniyet birimlerince denetlenmesi ya da doğrudan sağlanması hususunda tedbir alınacak.” 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise iki devrimcinin katledildiği ve savcının da yaşamını yitirdiği operasyonun başarılı bir şekilde sonuçlandırıldığı açıklaması yaptı.

Halkın sesi TV’nin yaptığı açıklamaya göre ise, DHKC militanları, polis içeri girdiğinde yaralı durumdaydı. Polis, sloganlarla yaralı halde direnen 2 devrimciyi kurşunlarla katletti.

Çatışmadan önce devrimcilerden Şafak Yayla, Adliye’den “Halkımız sizi çok seviyoruz”  tweeti attı. Öte yandan Çağlayan adliyesi önünde dört avukat gözaltına alındı.

Polis tarafından 2 devrimcinin katledilmesine karşı birçok mahallede eylemler gerçekleştiliyor. İstanbul Gazi mahallesi, Nurtepe’de çatışmalar devam ederken,1 Mayıs mahallesinde de TKP/ML-TİKKO, YDG-H, DHKP-C ve MKP militanları polisle çatışıyor.

TKP/ML TİKKO Kobanê Komitesi de resmi facebook hesabından, 2 devrimcinin direnişine ilişkin; “43. yılında On’ların “Dönmeye değil ölmeye geldik!” cüretini kuşananlara selam olsun!. Devrim şehitleri ölümsüzdür.

#BizdeSiziSeviyoruz” yazılı bir açıklama yayımladı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu