Güncel

18 yıllık bir mücadele Cumartesi Annelerinin direnişi!

İstanbul: Yıllardır failler belli kayıplar nerede? Diye soruyorlar, her Cumartesi Galatasaray Lisesi önünde saat 12.00’de bir araya

gelerek.

Bu haftada da aynı yerde aynı saatte bir araya gelerek Doktor Recai Aydın‘ın akıbetini sordular.

381 haftadır tek tek gözaltında kaybedilen evlatlarını arayan anneler bu hafta özlemlerini ve öfkelerini haykırdılar.

Bu hafta ilk sözü gözaltında kaybedilen Kenan Bilgin‘in kardeşi İrfan Bilgin aldı. İrfan Bilgin; yeni çıkan yargı paketlerinden, 90’lı dönemden bugüne devletin zihniyetinin değişmediğine vurgu yaparak; “Bir ülkede devlet katilse tüm kurumları katildir” dedi.

Ardından Murat Yıldız‘ın annesi Hanife Yıldız söz alarak; “işte katil devlet, işte katil kurumları, işte katilleri serbest bırakıyorlar” diyerek KCK adı altında yapılan operasyon kapsamında tutuklanan devrimci, yurtsever basına, avukatlara yönelik tutuklamalara dikkat çekti. Yıldız sözlerini şöyle sonlandırdı; “Ben asker annelerine de kızıyorum. Yeter artık ‘vatan sağ olsun’ diyorlar bu insanlar ölürken. Hiç insansız vatan olur mu? Önce insan sonra vatan!

Haftanın basın açıklamasını Cumartesi insanlarından DR. Gülsüm Kal okudu. Kal; “ Biz biliyoruz; katliamcıların affedilmesi Doktor Recai Aydın’ın gözaltında kaybeden zihniyetin devamıdır. Ama sizde bilin ki katledilen\kaybedilen evlatlarımız yalnız değillerdir, biz varız… Cumartesi Anneleri, Cumartesi insanları ve hak savunucuları olarak her hafta Galatasaray’da, Diyarbakır Koşuyolu’nda, Cizre’de, Batman’dayız” dedi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu