Güncel

1 Mayıs şehitleri anıldı

İstanbul: 1 Mayıs Tertip Komitesi bugün (29 Nisan) 1 Mayıs Şehitleri için Kazancı Yokuşu, Şişhane ve Kadıköy’de anma etkinliği gerçekleştirdi.

Türk-İş 1. Bölge önünde toplanan kitle, “Yaşasın 1 Mayıs” yazılı pankart açarak Kazancı Yokuşuna yürüdü. Yürüyüş boyunca, “1 Mayıs’ta 1 Mayıs alanındayız”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “1 Mayıs şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Kazancı Yokuşuna gelindiğinde anma programı saygı duruşuyla başladı. Ardından KESK Genel Başkanı Lami Özgen konuşma yaptı. 77 1 Mayıs katliamının faillerinin belli olmasına rağmen karanlık bırakılmak istendiğini ifade eden Özgen, işçi ve emekçilerin katliamı aydınlatma sorumluluğuyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Taksim’in katliamın bahane edilerek yıllarca emekçilere kapatılmak istendiğini ve buna karşın inatla Taksim alanında olduklarını, olacaklarını söyleyen Özden, “1 Mayıs 1977’nin hesabını sormaya devam edeceğiz” dedi.

 

“En güzen anmayı Taksim Meydan’ında yapacağız”

Özden’in ardından DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “37 arkadaşımızı, yoldaşımızı anmak demek bu ülkeye, bu meydana, geleceğe, tarihe sahip çıkmaktır” dedi. Taksim Meydan’ının direnişin ve mücadelenin simgesi haline geldiğibi söyleyen Çerkezoğlu, “Emekçilerin yaralandığı, toprağa düştüğü bir mücadele ile kazandı” dedi. Konuşmasının devamında Taksim Meydan’ının yasaklanmasının teknik sebeplerden kaynaklı olmadığını vurgulayan Çerkezoğlu, “Sorun inşaat sorunu değil. 2 günde otoban yapmakla övünenler isteselerdi Taksim’i hazır hale getirebilirlerdi” şeklinde konuşarak yasaklamanın siyasi bir karar olduğuna vurgu yaptı. Çerkezoğlu, konuşmasını 1 Mayıs’ta omuz omuza olmak üzere diyerek, Taksim’de olacaklarını bir kez daha vurgulayarak bitirdi.

Konuşmaların ardından Kazancı Yokuşu’nun başına karanfil bırakıldı.

Buradaki anmanın ardından sloganlarla ve bildiri dağıtımı yapılarak Şişhane’ye yüründü. Şişhane’de 1989 yılında şehit düşen Mehmet Akif Dalcı’nın öldürüldüğü yerde anma yapıldı. Saygı duruşunun ardından Lami Özgen konuşma yaparak, Dalcı’ların mücadelelerinin devamcısı olduklarını belirterek, “mücadeleleri bugün de devam ediyor” dedi. Ardından Arzu Çerkezoğlu da bir konuşma yaparak, “Dalcı’yı anarken diyoruz ki en güzen anmayı Taksim Meydan’ında yapacağız” dedi.

Anma, Dalcı’nın şehit düştüğü yere karanfiller bırakılarak sonlandırıldı.

 

“Zorbalıkla yasaklamalara karşı inatla Taksim’deyiz”

Kadıköy Belediyesi önünde toplanan emekçiler sloganlar eşliğinde, Ziverbey yolu üzerinde 1996 1 Mayıs’ında şehit düşenlerin, katledildiği yere yürüdü.

Saygı duruşuyla başlayan anma programının ardından Özkan Atar bir konuşma yaptı. Atar konuşmasına 2013 1 Mayıs’ının zorbaca yasaklanmaya çalışıldığına dikkat çekerek başladı. Önceki yıllarda daha zor koşullar altında 1 Mayıs’ın kutlandığını hatırlatan Atar, bu sene de Taksim Meydan’ında olacaklarını vurguladı. Hasan Albayrak, Dursun Odabaşı ve Levent Yalçın’ın şehit düştükleri 1996 1 Mayıs’ını hatırlatan Atar, katliamın aydınlatılmadığını belirterek, “katliam aydınlatılmadan gerçek demokrasiden söz edemeyiz” dedi. Atar konuşmasını 1 Mayıs’ta Taksim’de bütün emekçilerle omuz omuza olacaklarını vurgulayarak bitirdi.

Konuşmanın ardından 1 Mayıs şehitlerinin katledildiği yere karanfil bırakılarak anma programı sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu